Zagrożenia



MALWARE (złośliwe oprogramowanie) to nazwa określająca programy, których celem jest uszkodzenie systemu, zdestabilizowanie pracy komputera, przejęcie danych oraz wszelka działalność mogąca zaszkodzić użytkownikowi. Ze względu na obszar działania oraz sposób rozprzestrzeniania się, malware można podzielić na następujące kategorie:

WIRUS KOMPUTEROWY Jest to program, który działając bez wiedzy użytkownika wykonuje szereg operacji uniemożliwiających lub utrudniających poprawne działanie systemu operacyjnego. Wirusy przenoszone są poprzez zainfekowane pliki (nosiciela). Aby doszło do infekcji, plik-nosiciel wraz z wirusem muszą zostać dostarczone do docelowego komputera. Plik taki może zostać przesłany poprzez sieć Internet, przeniesiony za pomocą dyskietki, płyty CD lub DVD, pamięci USB lub innego nośnika danych. W zakres niepożądanych efektów związanych z obecnością wirusa w systemie wchodzą między innymi:
-kasowanie, zmiana lub niszczenie danych;
-uniemożliwianie pracy na komputerze;
-wyświetlanie niechcianych grafik lub odgrywanie dźwięków;
-przejęcie kontroli nad komputerem osobie nieupoważnionej.

ROBAK (worm) Robak, choć podobny do wirusa pod względem niepożądanego oddziaływania, jakie ma na komputer, różni się sposobem przenoszenia. Robak nie potrzebuje pliku nosiciela, rozprzestrzenia się poprzez sieć, w której znajduje się dany komputer.

KOŃ TROJAŃSKI (trojan) Trojan zwany też koniem trojańskim to program, który podając się za oprogramowanie znane i przydatne użytkownikowi, w rzeczywistości jest złośliwym oprogramowaniem. Uruchomienie trojana może nastąpić, poprzez otwarcie załącznika e-mail, uruchomienie pliku pobranego z sieci, lub odwiedzenie zainfekowanej strony.

OPROGRAMOWANIE SZPIEGUJĄCE (spyware) Oprogramowanie szpiegujące wykonuje określone działania bez wiedzy użytkownika. Zadaniem aplikacji spyware jest zbieranie informacji o użytkownikach np. sposobie korzystania z sieci oraz odwiedzanych stronach, jak również wykradanie poufnych danych, takich jak loginy oraz hasła dostępu do kont bankowych, serwisów aukcyjnych, sklepów internetowych, etc.

ROOTKIT Oprogramowanie, modyfikujące działanie systemu operacyjnego i ukrywające w ten sposób przed użytkownikiem pewne zdarzenia lub elementy, np. procesy, pliki czy połączenia sieciowe. Rootkitypozwalają na przejęcie maszyny przez osoby trzecie, które mogą następnie wykorzystać go do popełnienia przestępstwa np. ataku hakerskiego lub rozsyłania spamu.